Cele projektu
- Wzmocnienie dobrostanu psychicznego oraz wsparcie procesu wprowadzania i angażowania młodych uchodźców ukraińskich (dzieci i młodzieży) w edukację, w Polsce.
- Ułatwienie integracji uchodźców ukraińskich z systemami edukacyjnymi i społecznymi w Polsce, poprzez wykorzystanie zasobów udostępnionych przez Fundację Education Above All (Internetowy Bank Zasobów Darmowej Edukacji EAA).
- Oswajanie różnorodności, odkrywanie jej piękna i wartości, nauka szacunku nie tylko poprzez odnajdywanie podobieństw ale również dla tego wszystkiego co nas różni
- Nauka rozpoznawania emocji, budowanie empatii poprzez wspólną zabawę - tworzenie strefy poczucia bezpieczeństwa w relacji z drugim człowiekiem
- IEP zrealizuje program wsparcia w zakresie edukacji i zdrowia psychicznego ukraińskich dzieci, w centrach adoptacyjno - integracyjnych dla uchodźców, organizując różnorodne zajęcia mające na celu zbliżenie międzykulturowe oraz ułatwienie komunikacji z dziećmi z polskich szkół.
- Pilotażowe pakiety integracyjno - edukacyjne zostaną rozdysponowane i zaimplementowane w 100 szkołach na terenie całej Polski, obejmując 2000 ukraińskich oraz 4000 polskich uczniów i uczennic.
- Program wsparcia wychodzi również poza centra adaptacyjno - integracyjne, angażując w działania najbliższych. Dlatego rozdysponowane zostaną wśród ukraińskich rodzin pakiety dodatkowe : Historie na dobranoc oraz zeszyt ćwiczeń , narzędzia wspierające działania adaptacyjne w czasie wolnym.
Przegląd materiałów używanych podczas wdrożenia Programu
Pakiet integracyjny
„Pakiet Integracyjny” jest przeznaczony dla edukatorów, nauczycieli i wychowawców, jest idealnym narzędziem wzbogacającym proces komunikacji międzykulturowej w klasach. Pakiet proponuje różnorodne aktywności integracyjne, które uczniowie i uczennice z Polski i Ukrainy mogą robić razem w celu lepszego poznania się. Grupa wiekowa: 6-8, 8-11, 11-15 Języki: ukraiński, angielski, polski Czas trwania: 1 godzina dziennie (przez miesiąc)Pakiet edukacyjny
Pakiety edukacyjne to seria bezekranowych, praktycznych modułów naukowych opartych na założeniach pracy projektowej, wdrożonych do działań wychowawczych. Pakiety mogą być realizowane w szkole lub samodzielnie prowadzone przez ucznia przy minimalnym nadzorze rodziców/wolontariuszy/opiekunów. Można je dostosować, aby spełnić specyficzne potrzeby ukraińskich uczniów i uczennic. Grupa wiekowa: 6-8, 8-11, 11-15 Języki: ukraiński, angielski, polski Czas trwania: 1 do 1,5 godziny dziennie (przez miesiąc)Opowieści na dobranoc
„Opowieści na dobranoc” przeznaczone dla rodziców lub opiekunów do wspólnego czytania dziećmi. Ilustrowane opowiadania są nie tylko nośnikiem opowiastek „na dobranoc”, zawierają również dodatek, w którym proponujemy proste, angażujące wspólne działania czynności. Materiały zawierają wprowadzenie z wytycznymi, jak z nich korzystać.
Schemat Programu w 2022
Program w centrach adaptacyjnych
- 3 miesiące
- 5 centrów w Warszawie
- 180 dzieci z Ukrainy w wieku 6 – 16 lat
- 180 dzieci z Polski w wieku 6 – 16 lat
Dodatkowe materiały
Bajki na dobranoc
Książeczki dla dzieci
Program w szkołach
- 3 miesiące
- 100 szkół w 16 województwach
- 2000 dzieci z Ukrainy i 4000 dzieci z Polski w wieku 6 – 16 lat
Materiały dydaktyczne
Miesiąc 1: Pakiet integracyjny
Miesiąc 2-3: Pakiety edykacyjne
Dodatkowy program wsparcia ukraińskich matek
- ok. 1000 ukraińskich matek
- dystrybucja on-line